XPG Spectrix D60G – pamięć RAM RGB

Napisane przez Muciek 6 sierpnia 2020 w Sprzęt

Firma XPG (Xtream Performance Gear) w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów które zainteresować mogą codziennych gracz jak i graczy e-sportowych – a z racji tego, że jest to marka firmy ADATA – to w ofercie tajwańskiego producenta znajdą coś dla siebie również fani rozwiązań technicznych i technologicznych.

Uważam siebie za członka pierwszej z wymienionych grup dlatego też chciałbym na wstępie poinformować cię, drogi czytelniku, że nie będzie to ekstremalny test czy benchmarkowa recenzja sprzętu – potraktuj ten tekst jako źródło informacji, które przekazał by ci twój dobry znajomy – gracz, który tak jak ty zabiega o każdy jeden FPS w swojej ulubionej grze.

Pierwszy kontakt

XPG Spectrix D60G

Schludne opakowanie Spectrix D60G, w charakterystycznych dla marki XPG ciemnych barwach i mocno czerwonym logo, nie zawiera zbyt dużo informacji, a pierwsze co rzuca nam się w oczy to graficzna prezentacja samej pamięci – i muszę przyznać, że jej wygląd robi wrażenie! Wracając jednak do samego opakowania, przód informuje nas o najważniejszych dla nas cechach, czyli standardzie, pojemności i taktowaniu, a bardziej szczegółowe informację takie jak napięcie czy timingi znajdziemy z tyłu. W moje ręce trafił zestaw DDR4 PC4-25600 2 x 8GB CL 16-20-20, o taktowaniu 3200 MHz w kolorze białym. Producent przygotował wiele wariantów swojej pamięci, proponując kupującemu zestawy składające się z kości o rozmiarach 8 i 16 GB (pojedynczo lub w parze z bliźniaczą kością), taktowaniu od 3000 do 4133 MHz oraz barwie obudowy białej lub Tungsten Grey.

Po wyjęciu pamięci z opakowania wrażenie jakie zostało wywołane przez grafikę, o której wspomniałem kilka zdań wcześniej nadal pozostało ze mną. Nietuzinkowy kształt, a wręcz kształt awangardowy jak określa go sam producent, który od razu może skojarzyć się z diamentem oraz jego szlifem i metalowe wykończenie w kształcie litery X połączone z białym kolorem obudowy wywołało uśmiech na mojej twarzy. Wszystkie kąty, zakończenia i krawędzie wykonane są starannie i nie ma tutaj mowy o braku dokładności. Sama pamięć w dłoni sprawia wrażenie bardzo solidnej i nie generowała mojej obawy o zniszczenie podczas odkładania jej na biurko czy podczas montażu – a uwierzcie mi, że jeżeli RAM miałby pęknąć podczas montażu, to tylko w moich dłoniach. 

Warto też tutaj wspomnieć o tym, że D60G to kości oferujące najwięcej podświetlenie RGB na mm2 w porównaniu z innymi dostępnymi modelami pamięci i jest to dokładnie 9497 mm2 – co stanowi 60% modułu. Podświetlenie możesz skonfigurować dzięki oprogramowaniu, które dostarcza twój producent płyty głównej lub możesz skorzystać z dedykowanego oprogramowania XPG RGB Sync.

XPG Spectrix D60G

Mini testy

Podświetlenie i wygląd to aspekty, które nie będą ważne dla każdego, a to co interesuje was pewnie najbardziej to praca pamięci, a dokładniej to jak będzie się sprawować w grach, bo przecież nikogo nie interesuje jak szybko pamięć odczytuje czy zapisuje dane – to co się liczy to klatki na sekundę. Jeśli jednak interesują cię dokładne testy prędkości lub zastanawiasz się nad tym jak bardzo można podkręcić tę pamięć, to mam dla ciebie następującą informację: w maju 2019 roku, zespołowi XPG Overclocking Lab, udało się osiągnąć rekordowe taktowanie pamięci XPG Spectrix D60G. Model ten został podkręcony do 5636 MT/s (2 x 2817,1 MHz) przy opóźnieniach na poziomie CL 31-31-31-46 – wynik ten zostały certyfikowany i opublikowane na platformie HWBOT.

XPG Spectrix D60G

Moje “testy” były o wiele bardziej prostsze. Po zamontowaniu pamięci i sprawdzeniu w BIOS’ie czy wszystko jest tak jak powinno być, postanowiłem uruchomić jedyny znany mi tytuł, który posiada wbudowaną opcję benchmarku – Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege. Test wydajności przeprowadziłem na średnich ustawieniach graficznych bez zaawansowanych procesów świetlnych oraz ustawieniach “Ultra” ustawiając wszystkie suwaki na maksymalne wartości oraz aktywując efekty świetlne. Moja skromna platforma testowa składa się z ośmiordzeniowego procesora AMD Ryzen 7 2700 oraz karty graficznej Radeon RX 580. Następnie zmieniłem profil XMP w BIOS’ie na jeden z dwóch proponowanych, a dokładnie DDR4- 3200 MHz 16-20-20-38 1.35 V. Osobom, które nie chcą bawić się w ręczne ustawianie każdego z komponentów, producent udostępnił możliwość konfiguracji pamięci dzięki Intel® XMP 2.0. Ja skorzystałem z pierwszej opcji tylko dlatego, że było to dla mnie swoisty rodzaj nauki – nigdy wcześniej tego nie robiłem 🙂

Ustawienia średnie:

Ustawienia ultra:

Jak widać najważniejsze różnice podczas korzystania z profilu XMP pokazały się podczas testów średnich ustawień: minimalna i maksymalna ilość klatek (min. klatki +1, maksymalne klatki +2), średni czas renderowania GPU (spadek o 0.1 ms) i użycie CPU (spadek o 1%). W przypadku ustawień ultra sytuacja wygląda odwrotnie, czas renderu CPU i GPU zwiększył się o 0.1 ms, a średnia FPS spadła w dół o 1 klatkę, przy zachowaniu identycznych wartości minimalnych i maksymalnych.

Były to moje pierwsze testy benchmarkowe pamięci RAM, więc nie uważam siebie za eksperta. Jeśli czas pozwoli, spróbuję również pobawić się z profilami XMP, bo jak pokazał zespół overclockerów D60G ma w sobie duży potencjał. Nie spodziewałem się również ogromnej poprawy osiąganych wartości, ponieważ za testowane wartości nie odpowiada bezpośrednio sama pamięć, jednak wynik testów na ultra ustawieniach trochę mnie zaskoczył. Zakładam też, że w przypadku kolejnych testów, szukania idealnych czasów opóźnienień i taktowania, mógłbym osiągnąć lepsze wartości.

Podsumowanie

XPG Spectrix D60G

Kończąc pisanie tego materiału, nadal nie wiem czy jest to recenzja, test czy tylko opinia. Nie mam jednak wątpliwości co do samego produktu który jest meritum tego tekstu – XPG Spectrix D60G. Z całą pewnością są to wyróżniające się na rynku kości o niecodziennym kształcie, przemyślanej stylistyce, solidnych podzespołach i ogromnym potencjale. Opisywany model można zakupić już za około 400 zł, a więc cena jest tylko kolejnym plusem. Zapraszam was również do wyszukania testów jakościowych przeprowadzonych przez ludzi robiących to zawodowo.

Na co dzień pamięć od XPG tworzy w moim komputerze zgraną parę dając mi swobodę podczas pracy, rozrywki czy multitaskingu. Lubię czasami popatrzeć na swój RAM przez obudowę i podumać nad tym jak technologia idzie do przodu skoro nawet pamięć podręczna może tak pięknie świecić.